merkezi

Doğalgaz binanızın önünde ve henüz dönüşüm yaptırmadınız. Geçen 1-2 yıl içerisinde doğalgaz dönüşümü yaptıran binalarda çeşitli sorunlar yaşandı. Bunu önlemek adına doğalgaz dönüşümü yaptırdığınız firmanın referanslarını ve güvenilirliğini mutlaka kontrol ediniz.
Mekanik olarak iyi bir sistem kurulduğu takdirde şu anki yakıt masraflarınız kesinlikle düşecektir. Binanıza kömür geldiği zaman ki balkonlara çıkamama, evlerinizin içerisinin kömür tozu olması ve kömürün cüruflarının atılması sırasında yaşanan tatsızlıklar gibi hoş olmayan olaylar ortadan kalkacaktır. Laboratuar gibi bir kazan daireniz olacak ve bir kazan dairenizin olduğunu unutacaksınız.
Bu bilgilerin ışığında doğalgaz dönüşümü sırasına firmamızla temasa geçmenizi ve teklif istemenizi rica ederiz.

Gelecek Nesiller Bırakacağınız Temiz Bir Çevreyi de Unutmayın!

Merkezi Isıtma Amaçlı Kullanım
Merkezi sistem birden fazla bağımsız bölümün bir kazan dairesinden ısıtılmasıdır.
Genellikle 12 veya daha fazla bağımsız bölüm içeren binalarda ilk yatırım maliyeti ve tesisatın işletme şartları açısından tavsiye edilir.
Doğalgaz kullanımında merkezi ısıtma kalorifer kazanı, brülör, otomatik kontrol sistemi, sirkülasyon pompası, emniyet donanımları, vana, pompa, doğalgaz sayacı, izolasyon, borulama, baca, tesisat armatürleri, gibi temel unsurlardan oluşan bir sistemdir.
Doğalgaz yakıldığında duman gazları ile birlikte su buharı ortaya çıkmaktadır. Duman gazlarındaki su buharının kazan içinde yoğuşması kazanın ömrünü kısaltan en önemli faktördür. Yoğuşan su buharı asidiktir ve metal malzemede tahribata neden olur. Bu nedenle merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan kazanlarda yoğuşma kontrol altına alınmalıdır. Bu ise otomatik kontrol vasıtasıyla dönüş suyunun kontrolü ile gerçekleşir.
İlk yatırım ve işletme maliyeti düşüktür. Özellikle otomatik kontrol ilavesi ile sistem daha kontrollü hale geldiği için işletme maliyeti daha da düşecektir. Ayrıca ısınma tek noktadan olduğu için daha emniyetlidir.

Merkezi Isıtma Sistemi Avantajları
İlk yatırım maliyeti bireysel sisteme göre daha düşüktür.
İşletme giderleri bireysel sisteme göre daha düşüktür.
Ekonomik ömrü daha fazladır.
Merkezi sistemde konforlu sıcak su temin edilirken, kombide alınan sıcak su miktarı sınırlı olup, birden fazla yerde kullanıldığında su sıcaklığı düşmektedir.
Bireysel sistemde ancak boyler kullanımında yüksek sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.
Kombilerde verim daha düşük emisyon değeri ise yüksektir. Merkezi sistemde ise verim fazladır.
Merkezi sistemde tadilatlar sadece kazan dairesinde olup, bireysel sistemde ise daire içinde tadilatlar yapıldığından ek masraflar getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir